02 dec Szerver virtualizáció
Szerver, és alkalmazás virtualizáció
Szerver virtualizáció
A virtualizáció alkalmazásával a fizikai erőforrások mellett megjelennek a virtuális erőforrások, melyek szükség szerint több részre oszthatják, vagy akár össze is vonhatják az egyes fizikai erőforrásokat. A virtualizációs technológiák alkalmazása növeli a szerverek erőforrásainak kihasználtságát, és egyben magasabb üzembiztonsági szintet is biztosítanak újabb beszerzések, és további anyagi ráfordítások nélkül:
- a fizikai szerver kiszolgálók kihasználtsága 10-20%-ról 85-90%-ra növekszik: csökken a hardver költség,
- funkcionális elemek szétválasztásával növelhető a biztonság,
- könnyebb kezelhetőség (management) (“egy kattintással új szerver hozható létre”),
- dinamikus erőforrás (memória, tároló, hálózati sávszélesség, CPU idő) hozzárendelést tesz lehetővé, különféle funkciót ellátó kiszolgálókhoz, és alkalmazásokhoz,
- megnövelt rendelkezésre állás biztosítható,
- különféle operációs rendszerek futtatása is lehetséges egyazon fizikai eszközön,
- alacsonyabb villamos energia költségek.
Alkalmazás virtualizáció
Az informatikának egyre több egymással ellentétes követelménynek kell megfelelniük: biztosítaniuk kell a gyorsaságot, a könnyű hozzáférést, a hatékony működést, a licencek optimális kihasználását, a biztonságot, a költséghatékonyságot, a megbízhatóságot, és az elvárt rendelkezésre állást is.
Az alkalmazás virtualizáció különválasztja az alkalmazás konfigurációs rétegét az operációs rendszertől. A megoldás nemcsak az alkalmazások telepítés nélküli futtatását teszi lehetővé az asztali, és a hordozható számítógépeken, hanem azok központi felügyeletét is. Ez igen kedvező hatással van a javítások, frissítések kezelésétől kezdve az alkalmazások üzembe állításáig, és használatból való kivonásáig. A hatékony alkalmazás virtualizációs megoldás lehetővé teszi a virtuális alkalmazások, és a telepített alkalmazások közös felületen keresztül történő kezelését is.
A megoldás további előnye, hogy a rendelkezésre álló licenc mennyiséget dinamikusan osztja ki a felhasználók között, azok konkurens módon férhetnek hozzá az alkalmazásokhoz akkor, amikor arra a felhasználónak éppen szüksége van rá. Központilag adminisztrálható, ezáltal csökken az informatikai emberi erőforrás igény.
Az alkalmazás virtualizációt nem egyszerűen egy licencpolitikai taktikai eszköznek kell tekinteni, hanem olyan eszköznek, amely megvalósítja a dinamikus informatikát, amely lehetővé teszi a felhasználók, és számítógépek számára a szükséges erőforrások azonnali elérését, így a vállalati szintű infrastrukturális stratégia részeként kell kezelni. Bevezetése nagyobb licenc számok központi kiosztása, és adminisztrálása esetén javasolható.